Blogger yayınında yer bildirimi yapılabilir mi?

Blogumu takip eden değerli okuyucularım bir süredir Engelim Olmayın derneğinin blog sayfasına yardımcı olmaya çalıştığımı bilirler. Çalışmalarımız sırasında dernek yöneticilerinin isteğiyle blogda "Erişim Kolay" kategorisi oluşturuldu ve kategori içerisinde, engelli kardeşlerimiz için düzenlenen mekanlar paylaşılmaya başlandı. Mekanlar her ne kadar fotoğraflarla desteklense de paylaşımlara konum bilgisi eklemenin, mekana ulaşımı daha kolay hale getirebileceği daha da önemlisi gerekli olması bir gerçekti. 

Bu konuda bir sorunla karşılaştık. Bloggerde, Facebookta olduğu gibi yer bildirim özelliğinin olmadığını hatta bunu kimsenin ihtiyaç olarak görmediğini fark ettim. Oysa gezi- seyahat blogları için fotoğrafları destekleyici oldukça kullanışlı bir özellik olabilirdi. İşte bu düşünceyle bulduğumuz çözümü burada anlatmaya karar verdim.

Şimdilik bu eksikliği Google Maps haritasını bloggere entegre ederek gidermeye çalışacağız. Hemen anlatıma geçelim...

İlk olarak Google Maps   adresine gidiyoruz. 


Yukarıdaki ekranda gördüğümüz haritanın arama kısmına, yer bildirimi yapmak istediğimiz adresi yazarak aratıyoruz.


Arama işlemi tamamlandıktan sonra harita üzerinde adresimizin işaretlendiğini göreceğiz. Daha sonra sağ alt tarafta bulunan ayar işaretine tıklayarak "Haritayı paylaşın veya yerleştirin" seçeneğine tıklıyoruz...


Açılan sayfada "Haritayı yerleştirin" seçeneğine tıkladığınızda oluşturulan haritanın ön izlemesini göreceksiniz. Burada haritanın büyüklük ayarını yaptıktan sonra bizim için oluşturulan kod u kopyalıyoruz. Son olarak kopyaladığımız bu kodu ister yayın yaptığınız postun içine isterseniz (Kendi adresinizi tanıtacaksanız) ayrı bir sayfa yada widget e yerleştirebilirsiniz. Biz yayında nasıl paylaşacağımıza bakalım. 


Ben yayınlamayı düşündüğüm bu anlatıma yerleştirdim haritayı. Öncelikle yayın sayfamızın sol üst köşesinde bulunan "HTML" ye tıklayarak yayınımızın HTML sini görüyoruz. Bu sayfayı incelersek yayınımızda geçen anlatımlardan haritanın nereye yerleştirilebileceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Ben haritayı en alt kısma yerleştirmeyi tercih ettim. Kodumuzu yapıştırdıktan sonra "Oluştur" seçeneğine tıklayarak haritayı yayınımızın içinde görebiliriz.Haritamızı paylaştık. Artık kullanıcılarımız isterlerse haritamız üzerinden adres tarifi alırlar isterlerse de uydu görünümüne geçerek mekanın uydu görüntüsünü görebilirler.

Umarım sizinde işinize yarar...

Selametle kalın...

Not: Fotograflara tıklayarak büyütebilirsiniz...
Abdullah ÖZER
Abdullah ÖZER

Okumayı ve izlemeyi sever, yazmanın ise insana inanılmaz bir derinlik kattığına inanır. Çay vazgeçilmezidir. 90 ların müzikleriyle mest olur hatta kendinden geçer.

2 yorum: