Sanal Mücadele

Son 1 aydır Sanal alemde özellikle gençlerin Hack macerasını takip ediyorum. İnanılması güç bir ilgi var bu konuda. Belki İnternet in ucuz olması, belkide kendini dünyaya ispatlamanın bir yolu olmasından kaynaklanıyor. İnanılması güç. Benim kursta gördüğüm ve herkesin iğrendiği SQL e öyle bir sarılmışlar ki anlamak mümkün değil. Her konuda bu kadar istekli gençlik olsa biz şu anda yerli otomobil değil yerli uzay mekiği üzerinde konuşuyor olmalıydık. 

Gençlerin bu azminden yaptıklarından öğrendiklerim de var elbette. İlk olarak haberlerde gördüğümüz ve eminim pek çoğumuzun ana avrat küfür etmekten başka hiç bir şey yapmadığı konularda inanılmaz bir tepkisellikleri var. Yeter ki sistemlerinin açıklarını yakalasınlar. Hemen manifestolarını kurbanını sitesi üzerinde hiç kıvırmadan ilan ediyorlar... Bu yaptıkları benim gibi birçok insanı bile mutlu ederken kim bilir herhalde sisteme sızan arkadaş mutluluktan çıldırma noktasına geliyordur. 

Bu güne kadar konuştuğum hackerlerden bir çoğu yaptığı işin boş olduğu konusunda hemfikir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. İlk olarak sistemlerde sürekli açıklarını kapatıyorlar. İyi bir hackerinde kendini sürekli güncel tutması gerekir. Bu da ciddi bir zaman ve emek gerektir. Maddi olarak bir getirisi bulunmayan ve reel hayatta da bir işe yaramayan bir işin bunca emeğe değer mi? 

Sonuç olarak bu yazıyı yazmama neden olan uzun süredir ilgiyle takip ettiğim www.Millikuvvetler.Net sitedeki arkadaşlarımın yaptıklarıdır. 

http://turk-h.org/defacement/view/405704/winkurd.org/

http://www.myproof-h.org/view/?id=11789/

Bölücülerin sitelerine yaptıklarından sadece iki örnek. Sizce de bu gençlere sahip çıkılmalı mı? 


Abdullah ÖZER
Abdullah ÖZER

Okumayı ve izlemeyi sever, yazmanın ise insana inanılmaz bir derinlik kattığına inanır. Çay vazgeçilmezidir. 90 ların müzikleriyle mest olur hatta kendinden geçer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder